Huśtawka to element, bez którego trudno wyobrazić sobie plac zabaw. Uwielbiają ją i korzystają z niej zarówno dzieci, jak i dorośli. Duża, mała, kubełkowa czy w formie gniazda. Bez względu na rodzaj huśtawka ogrodowa musi być bezpieczna. Jak ocenić, czy taka właśnie jest?
Jak zamontować huśtawkę?
Huśtawka ogrodowa musi być bezpieczna. To pierwszy i najważniejszy warunek. Bezpieczeństwo zapewni solidna i stabilna podstawa, do której będzie zamontowane siedzisko. Przed zakupem pojedynczej huśtawki, stanowiącej osobną konstrukcję, trudno ocenić, czy obciążona huśtającym się dzieckiem, zachowa swoją stabilność i nie będzie przeważać się na bok. Niestety taka huśtawka, niewkopana w ziemię, pod wpływem ciężaru może w trakcie huśtania odrywać się od podłoża, co niestety zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka. Wood Story nie bez powodu proponuje inne rozwiązanie.

Bezpieczna huśtawka ogrodowa to podstawy element placu zabaw. Powinna być mocowana do solidnej konstrukcji.
Bezpieczna huśtawka do ogrodu
Drewniany domek Wood Story dla dzieci posiada specjalnie wyprowadzoną belkę, dodatkowo wspartą nogami, do której mocowane są haki na huśtawkę. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo. Konstrukcja domku z dodatkowymi elementami jest ciężka, solidna i stabilna. Nie ma więc strachu o to, że się przewróci pod ciężarem bawiącego się dziecka czy nawet huśtającej się osoby dorosłej. Zgodnie z projektem na belce można zamontować mocowania nie pod jedną, lecz nawet dwie huśtawki. Dlaczego to takie ważne? Jeśli z przydomowego placu zabaw będą korzystały dzieci w różnym wieku, na jednym z mocowań możemy zawiesić huśtawkę kubełkową dla małego dziecka a obok na łańcuchach czy linach huśtawkę standardową z prostokątnym siedziskiem w formie deski lub talerzykiem. Istotnym jest, że huśtawki w dowolnym momencie możemy ściągnąć z haków, schować na zimę lub po prostu zamienić na inną, np. huśtawkę terapeutyczną. Zarówno domek jak i belka wykonane są z solidnego materiału – drewna klejonego. Nie musimy się bać, że konstrukcja nie utrzyma ciężaru huśtającego się osoby. Nie ma też lęku o to, że poszczególne elementy konstrukcji będą się wypaczać czy pękać. Zaletą drewnianych domków Wood Story jest także to, że długość łańcuchów bądź lin możemy dostosować do wzrostu pociechy. Dziecko samo może wtedy zadecydować, kiedy zejdzie z huśtawki.
Huśtawka ogrodowa z atestami – dlaczego to ważne?
Wybierając huśtawkę ogrodową, musimy zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonana (np. wiklina czy plastik) , czy posiada atesty oraz jaki ciężar utrzyma. Każdy produkt, który jest dopuszczony do użytku dziecięcego musi spełniać określone normy dotyczące materiałów, z których jest wyprodukowany i procesów jego wykonania.
Nie warto kupować huśtawki, na którą dziecko jest już zbyt duże. Połamana pod wpływem nacisku i obciążenia huśtawka zagraża zdrowiu i życiu dziecka.
Na bezpieczeństwo dzieci na przydomowym placu zabaw wpływa wiele czynników – solidna konstrukcja placu zabaw, jakość materiałów, z których jest wykonany, odpowiednia zabawa oraz zgodne z przeznaczeniem użycie zabawek a przy tym opieka osoby dorosłej.