Drewno jest naturalnym surowcem. Wykonane z niego elementy, jak na przykład drzwi, z upływem czasu, narażone na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć i działanie promieni słonecznych mogą stracić połysk. Powłoka farby czy lakieru, która pokrywa ich powierzchnię może po zimie popękać. Nie wolno jednak załamywać rąk. Trzeba rozpocząć proces renowacji. Jak odnowić drewniane drzwi?
Drzwi do drewnianego domku są często używane. Wiemy, że dzieci uwielbiają się w nim chować i bawić godzinami. Często zabierają do wnętrza domku różne przedmiotu, niejednokrotnie obijając je. Jeśli dodać do tego oddziaływanie czynników atmosferycznych, deszcz – jesienią, zimą – niską temperaturę a latem – mocne promienie słoneczne, nie dziwi fakt, że po kilku latach drzwi nie wyglądają już tak estetycznie jak w pierwszym sezonie. Czas na ich renowacje. Odnowić drewniane drzwi nie jest trudno. A efekt może nas pozytywnie zaskoczyć. Od czego zacząć?

Drewniane drzwi zewnętrzne narażone są na niekorzystne czynniki zewnętrzne, dlatego co kilka lat warto zająć się ich renowacją.
Etap 1: Przygotuj drzwi do malowania
Najpierw ściągnij drzwi z zawiasów i ułóż na solidnym podłożu, np. klockach, by wygodnie Ci było zająć się ich powierzchnią. Taśmą malarską oklej wszystkie niedrewniane elementy – klamkę, zawiasy.
Etap 2: Oczyścić powierzchnię drzwi
Przyjrzyj się dokładnie powłoce drzwi. Jeśli jest popękana, widzisz odchodzący lakier lub starą farbę, przygotuj drobnoziarnisty papier ścierny i szlifierkę. Jeśli drzwi nie były pokryte kolorem i tak obejrzyj je dokładnie. Zmiana zabarwienia może oznaczać, że dobrał się do nich grzyb. Trzeba go usunąć. Znów przyda się papier ścierny. Po oczyszczeniu powierzchni nałóż odpowiedni preparat do renowacji drewna. Często zeszlifowanie starej warstwy, wyrównanie pęknięć i zadziorów jest koniecznością. Nie zawsze trzeba oszlifować do surowego drewna. Ale jeśli widzisz taką konieczność, zrób to.
Jeśli ten etap za Tobą, usuń z powierzchni drzwi pył, przemyj je ciepłą wodą, używając wilgotnej szmatki lub pędzla. Pamiętaj, że zanim przystąpisz do malowania, drewno musi wyschnąć.
Etap 3: Zabezpieczanie, lakierowanie i malowanie drzwi
Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy zabezpieczającej. Nie sposób dobrze odnowić drewniane drzwi, nie nakładając na nie preparatu ochronnego, który zabezpieczy powierzchnię skrzydła przed wilgocią, promieniami UV i grzybami. Można zastosować wodorozcieńczalny impregnat zabezpieczający, lakierobejcę ochronno-dekoracyjną. Nanoś ją pędzlem. Wybierz taki, który nie gubi włosia. Pojedyncze włosy wtopione w warstwę lakieru nie będą wyglądać estetycznie. Zacieki lub zgrubienia powstałe przy nakładaniu pierwszej warstwy, możesz wygładzić papierem ściernym. Kolejne warstwy preparatu nanoś zgodnie ze wskazaniami producenta. Nie przyśpieszaj procesu. Pamiętaj, że pierwsza warstwa musi dobrze wyschnąć.
Gdy chcesz odnowić drewniane drzwi poprzez nadanie im konkretnej barwy, zamiast po lakierobejcę sięgnij po farbę podkładową. Dopiero na nią będzie można nałożyć pożądany kolor. Pamiętaj, by malować farbą, która przeznaczona jest do drzwi zewnętrznych. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Nałóż tyle warstw, ile jest konieczne, by uzyskać jednolitą barwę. Najczęściej dwie, trzy powłoki wystarczają.