Huśtawka jest podstawowym a nawet najważniejszym elementem placu zabaw. Korzystają z niej zarówno dzieci, począwszy od tych, które mają niespełna rok życia za sobą, jak i dorośli. Jaka więc huśtawkę wybrać do ogrodu lub na przydomowy plac zabaw?
Zanim wybierzesz huśtawkę, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, kto będzie się na niej huśtał. Komu ma służyć? Czy będą z niej korzystały tylko dzieci, czy może także osoby dorosłe? Ile ma lat najmłodszy użytkownik przydomowego placu zabaw? Czy huśtawka poza tym, że ma służyć zabawie, będzie też miała spełniać rolę terapeutyczną? Odpowiedzi na te pytania są ważne, bowiem – wbrew pozorom – huśtawka huśtawce nie jest równa a Twoim celem jest zakupić taką, która nie tylko będzie dopasowana do wieku użytkowników, ale też będzie funkcjonalna i bezpieczna.
Huśtawka dla dzieci musi być bezpieczna
Ważne jest, by huśtawka była montowana do większego konstrukcyjnie elementu, podłoża lub drewnianej belki wychodzącej z drewnianego domku, na przykład takiego, który oferuje Wood Story. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilność huśtawki bez względu na ciężar huśtającego się dziecka. Trudno o bezpieczniejszą propozycję.
Huśtawka ogrodowa szyta na miarę
Rynek proponuje wiele rodzajów huśtawek, począwszy od samodzielnych małych, niemowlęcych przez metalowe i drewniane dla dzieci po większe dla dorosłych, na będących elementami dużych placów zabawach kończąc. By wybrać odpowiednią, trzeba dopasować ją do wieku dziecka, jego umiejętności rozwojowych, wzrostu i masy ciała.

Huśtawka typu bocianie gniazdo jest idealna do rodzinnego placu zabaw. Mogą z niej korzystać jednocześnie dwie osoby, np. dziecko i rodzic.
Dopasuj huśtawkę do wieku i umiejętności dziecka
Huśtawki, które chcemy zamontować do belki, na haki lub specjalne mocowanie można dopasować do wzrostu dziecka, skracając łańcuch lub sznur. Rodzaj siedziska jest mocno związany z wagą dziecka i jego zmysłem równowagi.
Rodzaje huśtawek ze względu na rodzaj siedziska:
- huśtawka kubełkowa – najlepsza dla dzieci najmłodszych do 3 lat, wykonana jest najczęściej z plastiku z wysokimi ściankami a nawet ścianką z przodu z miejscem na nóżki dziecka. Jest bardzo bezpieczna. Ze względu na rozmiar nie jest odpowiednia dla starszych dzieci.
- huśtawka z drewnianym siedziskiem w formie sześcianu – huśtawka zabezpiecza po bokach siedzące na siedzisku małe dziecko, nie musimy się więc bać, że dziecko straci równowagę, przechyli się na bok i wypadnie. Wykonana jest z drewna, dlatego warto je zabezpieczyć, by służyła na dłużej.
- huśtawka z siedziskiem w formie deski – z tym rodzajem huśtawki można spotkać się najczęściej. Prostokątne siedzisko wykonane jest z deski lub plastiku. Huśtawka przeznaczona jest dla dzieci, które już potrafią się huśtać i utrzymać równowagę. Brak zabezpieczeń bocznych nie ogranicza ruchów huśtającego się. Jest wytrzymała.
- huśtawka – talerzyk – siedzisko w kształcie talerzyka podwieszone na linie. Wykonane jest z wytrzymałego plastiku, odpornego na warunki atmosferyczne. Gwarantuje świetną zabawę i jest niedroga. Dla dzieci powyżej 3 lat, które lubią się huśtać samodzielnie.
- huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka terapeutyczna – siedzisko huśtawki jest w kształcie okręgu, wykonane z materiału. Jest sporych rozmiarów i wytrzymałe, dlatego mogą z niej korzystać jednocześnie nawet i dwie osoby. Huśtawka utrzyma ciężar nawet osoby dorosłej i dziecka. Przysporzy radości całej rodzinie. Może być także wykorzystywana do ćwiczeń terapeutycznych, dla dziecka z zaburzeniami równowagi. Często dzieci huśtając się na niej, siedzą po turecku lub leżą.